1968 - Twelfth Night


'Twelfth Night' was also presented in 1996.


Dates & Location

Monday 24th June - Saturday 29th June 1968
Evenings at ??pm - Saturday matinee at ??pm

Hillbark Gardens, Frankby
( by kind permission of the Hoylake UDC )
In aid of Hillbark Home for the Aged, West Wirral Boy Scouts Association and Local Charities


Booking via , Heswall Hall, Birkenhead Library, ?????

Tuesday, Wednesday, Thursday  
Friday, Saturday  
Saturday Matinee  


The Cast  
Orsino Alan Maddox
Sebastian Jonathan Kay
Antonio Donald Mclean
A Sea Captain Derek Dixon
Valentino David Banister
Curio Neville Duncan
Sir Toby Belch David Boyce
Sir Andrew Aguecheek Paul Churchill
Malvolio Edward Shaw
Fabian Ken Freeman
Feste Frank Adderley
Olivia Iris Caulfield
Viola Joan Urion
Maria Maureen O'Connor
A Priest Cyril Cambridge
Servants of Olivia Sylvia Bates, Irene Edwards
Ist Officer David Banister
2nd Officer DWA Bradley
Sailors Katie Lowthian, Diana Dowler
Servants to the Duke Bernadette McKenna, Jane Wilson
Extras Katie Lowthian, Irene Edwards,
Diana Dowler, Bernadette McKenna,
Jane Wilson

The production team




                             Bill Shaw








Assisted by

                          Iris Caulfield

Costumes designed by Gill Lauro
Lighting by Barry Metcalfe
Under the direction of Ron Lamb
Stage Manager Norman Davies
Assisted by Colleen Rolston
Property mistresses Maureen Clarke, Betty Fitzharris
Assisted by Susan Holroyd
Dresses and Costumes made by Gill Lauro and assistants
Sound effects Bill Myers
Recorder music Susan Davies
Make up advice Lianne Amlot
Photographs Bob Bird

Young Ladies from Cavendish Secondary School for Girls (Recorder group)

Barbara Bennion, Beryl Calveley,
Wendy Davies, Irene Hassall,
Janet James, Stephanie Johnston,
Rosemarie McKeown, Christine Mullan,
Stephanie Owen, Christine Tapp

                                       click to enlarge



Click here for more photographs

The Committee  
Chairman Mrs D..M..C Higginbottom J.P.
Vice-chairman T.A.Gittins Esq
Secretary Mrs Anne MacDonald
Treasurer M.D.G.Ellis Esq
Scout Organiser G.Daly Esq
Publicity Secretary N. Yates Esq
Lighting Advisor Ron Lamb
Business Manager A.E.Williams Esq
Ticket Secretary J.G.Clare Esq